top of page

Stowarzyszenie Kulturalny Port rozpoczęło swoją działalność w 2017 roku. Od początku największym problemem w działalności były sprawy lokalowe. Nasza organizacja nie mogła się rozwijać gdyż nie dysponowaliśmy żadnym zapleczem gdzie moglibyśmy przeprowadzać jakiekolwiek działania statutowe jak i przechowywać zasoby rzeczowe organizacji. Początkowo lokal był wynajmowany na grudziądzkiej Marinie lecz była to siedziba dostępna na godziny. Po każdych spotkaniach członkowie stowarzyszenia musieli wszystkie materiały i narzędzia przewozić do własnych domów. Po kolejnych miesiącach działalności i intensywnych poszukiwaniach lokalu dzięki uprzejmości jednego z członków naszej organizacji, udało się zagospodarować część domu poza terenem miasta.  Mieliśmy już miejsce na gromadzenie sprzętu do zajęć artystycznych ale niestety położenie powodowało że uczestnicy mieli problem z dotarciem jak i ponosili koszty dojazdu. Wszystko to sprawiło, że stowarzyszenie podjęło  trud znalezienia i utrzymania się we własnym lokalu. W grudniu z prywatnych środków członków i własnymi zasobami rozpoczęliśmy remont lokalu który udało się ponownie dzięki uprzejmości znajomych wynająć na dłuższy okres. 

Dnia 15.12.2018 r. odbyło się oficjalne otwarcie naszej pracowni pod nazwą Artystycznej Piwnicy w której uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz miasta. Pod koniec miesiąca przeprowadziliśmy pierwsze warsztaty szydełkowania cieszące się do dnia dzisiejszego bardzo dużym zainteresowaniem. Od tego czasu organizacja podejmuje cały czas działania mające na celu poszerzenie oferty artystycznej aby zachęcić do współpracy większą ilość mieszkańców jak i  zwiększyć zasięg działalności. Inspirujemy mieszkańców Grudziądza i okolic do działania przez zwiększenie wiedzy o sztuce i kulturze, potrzebę szerzenia zainteresowań i integracji społecznej. Pierwsze cykliczne warsztaty nie starczały na pokrycie kosztów prowadzenia stowarzyszenia. Byliśmy zmuszeni szukać innych środków finansowania aby nie dokładać z własnych budżetów i nie pracować charytatywnie. W ramach promocji we współpracy z Gminą Miasto Grudziądz społecznie zorganizowaliśmy warsztaty dla blisko 100 uczestników podczas projektu "Majówka na Trawie". Kolejnym społecznym przedsięwzięciem była organizacja warsztatów witrażu dla uczestników projektu "Twórcze Podwórze" realizowanego przez Dział Sztuki Muzeum ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu. W 2019 roku pojawiliśmy się społecznie również z ofertą warsztatową w dwóch placówkach oświatowych jak Niepubliczne Przedszkole na ul. Korczaka w Grudziądzu czy Szkole Podstawowej nr 1 na ul. Konarskiego w Grudziądzu. Nasze działania przyniosły skutek i Artystyczna Piwnica zaczęła być zauważalna w mieście ale nadal brakowało środków do rozwoju i finansowania działalności. Nawiązaliśmy bliską współpracę z Ośrodkiem Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK. Rozpoczęliśmy pisanie projektów aby uzyskać fundusze na zakup sprzętu potrzebnego do realizacji celów statutowych stowarzyszenia. W 2018 roku dzięki wygranemu projektowi "Inicjuj z Fio na Start" zakupiliśmy laptop oraz rzutnik do prezentacji. Dodatkowo kupiliśmy sprzęt do przeprowadzania warsztatów witrażu metodą Tifaniego. Zorganizowaliśmy bezpłatne zajęcia pokazowe. Przy współpracy z klubo- kawiarnią "Czerwony Rower" przeprowadziliśmy również 2 cykle warsztatów dla mieszkańców miasta Grudziądza i okolic. Kolejnym wyzwaniem było pozyskanie środków przyznawanych przez Wydział Kultury i Sportu w Grudziądzu. Mimo przyznanej o połowę mniejszej sumy środków finansowych przeprowadzimy cykl warsztatów malarskich dla mieszkańców Gminy Miasta Grudziądz. W 2019 roku ponownie wystartowaliśmy w projekcie "Inicjuj z FIO na Start" i z otrzymanych środków zakupiliśmy wielofunkcyjne urządzenie drukujące, podnieśliśmy kompetencje przez szkolenie członków z mozaiki artystycznej oraz zakupiliśmy sprzęt do warsztatów scrapbookingu na którym zrealizowaliśmy cykl warsztatów. Następny projektem był projekt „Złap bakcyla” skierowanym do seniorów i realizowanym we współpracy z Lokalną Grupą Działania Grudziądzki Spichlerz. Cieszył się bardzo dużym uznaniem uczestników. 

Dnia 01.02.2020 otrzymaliśmy od miasta nowy lokal na ul. Mickiewicza 23A w Grudziądzu. Był to przełom w naszej działalności gdyż miał on powierzchnię prawie 100 m2. Pozwoliło nam to rozwinąć skrzydła i zaczęliśmy tworzyć kolejne pracownie artystyczne. W latach 2020 i 2021 współpracowaliśmy dalej z LGD Grudziądzki Spichlerz. Zrealizowaliśmy cztery projekty dla mieszkańców Grudziądza zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Dzięki tym projektom udało się nam zebrać dużą grupę uczestników którzy cały czas aktywnie działają z naszym stowarzyszeniem. Wzbogaciliśmy się o nowy sprzęt. Zakupiliśmy piec do ceramiki i myjkę do sitodruku. 

W dniu 01.03.2022 postanowiliśmy zmienić nazwę naszej pracowni na Art&Luz. Chcemy dalej kontynuować tradycje i działania stowarzyszenia. Naszym głównym celem jest pobudzanie i animowanie środowiska lokalnego do działania na rzecz kultury i sztuki. Tworzymy sprzyjającą przestrzeń do poszukiwań artystycznych, prezentacji twórczości, wymiany doświadczeń dla mieszkańców Grudziądza i okolic. Podejmowane działania mają na celu uzyskanie efektu terapeutycznego wśród uczestników, pobudzenie ich do aktywności i wiary w swoje umiejętności. Charakteryzujemy się szerokim wachlarzem działań i posiadanych kompetencji do prowadzenia różnorodnych oddolnych inicjatyw, nie tylko z zakresu warsztatów. Uzyskane środki są rewelacyjnie zagospodarowane i dają potencjał do kolejnych działań na rzecz społeczności lokalnej. 

bottom of page